Diss atanımız olur belki.

Peki “Rap” neydi? Size şimdi Rap ile edebiyat yapacak halim yok. Ziyadesiyle şık davranacağım kendisine. Zira Rap Amerika’da 1970’li yıllarda, getto dedikleri arka mahallelerde doğmuş bir müzik türüdür.

Tabi aklınızda bir soru vardır şimdi! Bu Amerika’dan buraya nasıl 2019’daki hale gelerek ulaştı? Hadi sizlerle birlikte Türk rap yolculuğuna çıkalım;

Pek kimse bilmese de 1991 yılında King Size Terror oluşumunda Alper Ağa’nın bir parçası ile Türkiye biraz mevzuya aydı diyebiliriz. İşin aslı 1995’de Cartel ile mevzuya hakim oldu bizim genç nesil. Hani şu “Carteeeel bir numara en büyüüüük, cehennemden çıkan çılgın Tüüüüürrrkk” olan. Seversiniz :D. Hemen ardından 1996’da Barikat geldi hayatımıza. İnanmayacaksınız Türkçe Rap Müzik Ödülü de aldılar. Ne hızlı ayak uydurmuşuz değil mi? Aynı yılda Sirhot (Serhat Galatalı) yine Amerika’da kurduğu grupta yaptığı bir şarkıyla etkiye tepki oldu. Gelelim 1997 – 1998 kısmına. 1986 doğumlu olduğumdan bu yıllarda Türkçe Rap dinleyenler skalasında olmam sizi üzmesin :D. Kuvvetmira’yı hatırlayanlarımız vardır. Hani içinde Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer), Bilgin Özçalkan (Ceza) ve Tarık Gamert (Dr. Fuchs) olan grup. Sagopa ile Ceza’nın birlikte olduğu miss gibi zamanlar. Bitti mi? Bitmediii. 1997’de İzmir’den Yener Çevik, Almanya’dan Fuat Ergin isimleri o zamanlar ben bilmesem de rap hayatında güzel güzel yerlerini aldı. 1997 yılında Ramiz Bayraktar dostları ile Üçlü İttifak isimli 4 parçalık bir demo hazırladılar sonrasında 1998 yılında “Sözlü Taarruz” isimli bir grupla olayın rengi değişti. 1999’a geldiğimiz zaman Norm Life grubundan ses geldi. Hani daha yeni yeni bilirsiniz NORM ENDER dersem 😉

Türkçe rap Türk müzik kanallarında yavaş yavaş yerini 2000 – 2005 tarihleri arasında aldı diyebiliriz. Yaşıtlarım bilir hani Dream Tv’de izlerdik. Hatırlayanınız var mıdır bilmem ama yılbaşı programında Sagopa Kajmer, Ceza ve Dr. Fuchs vardı.Sanmayın ki bu dönemde sadece erkek rapçiler vardı. Aaaa lütfen. Cmoooonnn 😀 1998’de Kolera ve Ayben vardı. Mesela 2002 yılında İzmir’de Kübra Demirkol (RapAngels Q) ve Pınar Demirkol (RapAngels Pi) tarafından Rapangels grubu kurulmuştu (Yahşi güzel dizinin müziğini hatırladınız mı? Heeeh işte onlar). Sonrasında Rap gruplarının ardı arkası kesilmedi. Ayrıca neden kesilsin?

2004 yılında Jöntürk’ün düzenlediği “Microphone Control” yarışmasında The Maze (Labirent) grubu birinci oldu ki kurucularından biri de Tepki’dir (Kerem Gülsoy). O dönemler bizim mahallede oturuyordu kendisi. İstanbul Avcılar Cihangir mahallesinde. Evinde bir stüdyosu vardı. Çok da güzel işler çıkarıyordu. Gider gider dinlerdim kendisini. He bir de Küçükçekmeceye taşınmış sonrasında:D Şimdilerde M.O.B ile süper işler çıkartmaya devam ediyor.

Web platformları yok dissleşmeyelimciler vs derken iş 2005 – 2010 arası Ceza, Sagopa Kajmer dissleşmeleri ile bi değişik hale geldi. Ceza ilk küfürlü diss ile başlangıç yapınca, Sagopa Kajmer Kuvvet Mira ile azcık küfürlü cevap verdi. Bakın bu ülkede bir işin de dışkısını çıkarmadan bir iş yapalım lütfeeen diye yalvardığımız zamanlardı.

Sagopa Kajmer, Kolera ile evlendiğinde ilk defa takım elbiseyle gördük. İçimiz açılmıştı. Sonra bu birleşimden Melankolia Müzik adlı şirket ortaya çıktı. Müzisyen gençlere destek vermek istediler bence.

Yine 2005’de Anıl Piyancı ses verdi İzmir’den.

Şahsım adına melodilerini çok sevdiğim (A.P.O.) 2005 yılında E.P albümünü çıkarttı. Tabi şimdi siz kendisini EYPİO olarak tanıyorsunuz canlarım. Neden mi çünkü A.P.O. ingiliççe harf olarak okunduğunda oluyor mu size EY-Pİ-O? Madem öyle demiş olsa gerek 2013 yılında EYPİO olarak bilinirliği devam etti.

Bu dönemde inanılmaz gruplar hayat buldu. Takip edenler bilir tek tek yazamayacağım şimdi. Öyle ki 2007’de Cnn Türk kanalında belgesel bile çekildi.

Web radyolarının coştuğu dönemlerde Türk Rap Fm kuruldu. Bileniniz vardır elbet. Günün yerel radyo dinlenmelerini bile aşmıştı dinlenme sayısı.

2008 yılında 50 Cent G-Unit ile birlikte Türkiye’ye geldi. Auuuvv hatırladınız mı? Nedenini bileniniz var mı? Ramiz Bayraktar’a destek içindi. Hani Var mısın Yok musun yarışmasına gelmişti. Aaaa cmooon hatırlarsınız ya. Programın ardından Ramiz Bayraktar “Bitmez Bu Rap” albümü ile piyasayı salladı(Bence). Bakın bu bilgi pek bilinmezdi fakat Güldür Güldür, Arkadaşım Hoş Geldin gibi programların müziklerini yapardı kendisi. Hala yapmaya devam ediyor o ayrı tabi. Neyse;

Gelelim 2005 yılından beri rap ile uğraşan Ais Ezhel’e. 2011 yılında HiphopLife Freestyle King 2’yi kazanarak kendini ve VooDoo’yu sağlam bir şekilde duyurmayı başardı. Aranızda Ezhel’i dinleyip de “aaaaa bu Rap değil de Reggae yeaaa” diyen çok olmuştur. Çünkü bu tarzı ile ciddi bir ilerleme sergiledi. Öz yorumumla da başarılı işlerdi.

İçinizde Gazapizzzzmm dediğinizi de duyar gibiyim. Kendileri 2003’den beri Rap yapıyor. Yeni çıkmış değiller. Fakat 2012 yılında canım İzmir’de Argo İzmir stüdyosunu kurdular. Hani Zeze ile Boykot’da mevzuya dahil oldu sonrasında.

2015 yılında Allame ile Joker’in Devrap Freestyle yarışmasındaki karşılaşması çok konuşulmuştu. Bu yarışmada Hidra birinci, Grogi ikinci ve Allame üçüncü olmuştu. Ama çok şıktı be.

Yine 2015’de Yetenek Sizsiniz furyasında Burak ve Erdal kardeşler yarışmada 2. oldular. Unutmamalı ki aynı yılda O Ses Türkiye yarışmasında Zeo Jaweed üçüncü olmuştu. Acun Bey Rap’e biraz düşkün de ondan.

Bak gene döndük dolaştık “Günah benim” e geldik mi aslanlar gibi? 2015 yılında Eypio, Burak King ile birlikte rap camiasına, sanki biraz arabeskmişçesine laps diye bu parçayla dalış yaptılar.

Hazırsanız 2016 ya kafa göz dalıyoruz;

2016 yılında Türk Rap Fm Radyo Akademi Ödülleri organizasyonunda “Yılın En İyi İnternet Radyosu” ödülünü aldı. Tankurt Manas O ses Türkiye yarışmasında dördüncü oldu. Kezzo, Nefret’ten Dr. Fuchs, Hidra, Yener Çevik, Gazapizm, Radikal, Suikast, Kolera yeni albümlerini yayınladılar. O dönemde de Joker ve Çağlar İnfaz dissleşmesi ile de meşgul olduk biraz.

Kimse kusura bakmayacak ama 2016 yılında sözleri ile beni benden alan albüm geldi. Kimden mi? Eypio’dan. Nefesi Al! Kaçırdı iseniz girin dinleyin derim. Şaka bir yana 6 ay dinledim soluksuz. Bak yıl 2019 hala aynı şarkıları dinliyorum. Sizi etkilemek de istemem ama güzel yapmış adam.

2017 yılında Sagopa Kajmer 366. Günle tekrar kapıları çaldı. Enteresandır Contra “Ters Yön” ile 10 Milyondan fazla izlendi fakat bi el attılar ortadan kaldırdılar acıcık ucundan. Allame “Anakronik” albümü ile geldi.

O sene Türk Rap Fm ödüle doymadı. Önce Radyo Akademi Ödülünü sonra da Sihirli Mikrofon Radyo Ödülünü aldı.

Heeee tabiiii Norm Ender de “Aura” albümü ile geri döndü. Itunes’da bir numara oldu. Youtube’da trendlerdeydi vs derken işin şekli değişmeye başladı. Kendisinin bir bakış açısı vardır “Rap’te biraz protest olmak lazım” der. Katılırsınız katılmazsınız bunu ben bilemem. Şahsım adına Rapi dert anlatılabilen bir müzik türü olduğu için sevdim.

2018’de hayatımıza Ben Fero “Mahallemiz Esmer” ile girdi. Beğenen beğenmeyen herkes mutlaka dinledi kendisini. Çünkü artık Rap Türkiye’de bir moda haline geldi. Aman Allah’ım sonrası hepten karışık zaten. Konu delinin biri bir kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamışa döndü biraz. Sonra dissler dissleri kovaladı.

Norm Ender “Mekanın Sahibi” ile diss atarken, Ezhel de durdu mu? Hayır! Yapıştırdı cevaben dissi. Ezhel “Lolo” ile daha 24 saat geçmeden hızlıca konuya dahil olurken bir çok kişi zaten hazır bir melodi idi diye çeşitli yazılar yazdı. Amaaan kim kime ne demiş değil konumuz. Konumuz azıcık da olsa rap tarihini eğlenceli şekilde irdelemek. Sonrasında Disslike rekoru kıran Killa Hakan, Ceza, Ben Fero, Ezhel “Fight Kulüp” dissi geldi. Sevin ya da sevmeyin diss Rap kültürünün bir parçasıdır. Bırakın insanları atışsınlar.

2018 2019 Türkiye rapi için altın çağ bence. Madden altın çağ. Güzel üretim olsun da güzel yesinler. Afiyet olsun aslanlarıma. He şimdi bana kızacaksınız Yeşim bir sürü eksik var. Anacım herkesi yazacak olursak ansiklopedi dökmek lazım. Bu benim aklımda olanlar. Gerisini siz bilin de siz yazın. Hepinizin bir yerlerinizden öpüyorum 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir